WIADOMOŚCI

Pałac w Roztoce do remontu

A A A

07.12.2017

  

To jeden z najpiękniejszych pałaców na Śląsku i druga co do wielkości rezydencja rodu Hochbergów na Dolnym Śląsku. Jej nowi właściciele planują remont i udostępnienie zabytku zwiedzającym.

XVI-wieczny pałac położony jest w urokliwej gminie Dobromierz, zaledwie 15 kilometrów od Jawora i 30 od Świdnicy. Po drugiej wojnie światowej i opuszczeniu go przez rodzinę Hochbergów, właścicieli okolicznych ziem, należał do państwa. Po sprzedaży przez kolejne lata przechodził z rąk do rąk i niszczał. Teraz pałac kupili Małgorzata i Arkadiusz Śnieżkowie z Pomorza, właściciele zamku w Rajkowie niedaleko Polic.

Małgorzata Śnieżek: - Przyjechaliśmy na Dolny Śląsk kupić strzegomski marmur do naszej posiadłości. Po drodze zobaczyliśmy pałac w Roztoce i oniemieliśmy. Staliśmy pod bramą jak zaczarowani. Decyzję o jego kupnie podjęliśmy szybko. To jest cudowny zabytek, zrobimy wszystko, by mu przywrócić świetność.

Nowi właściciele planują udostępnić do zwiedzania zachowaną część obiektu po Hochbergach. Jak mówią, chcą wyeksponować jego innowacyjność, bo mocno wyprzedzał swoje czasy, np. zainstalowano w nim ocieplane podłogi czy stacje nawodnień.

Odbudowany zostanie też barokowy ogród różany, który będzie służył między innymi do organizacji imprez plenerowych. To właśnie w mieszczącym się w nim pawilonie, według przekazów, miał odpoczywać po zwycięskiej bitwie pod Dobromierzem król Prus Fryderyk II Hohenzollern.

Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Daisy von Pless działającej na Zamku Książ: - To są bardzo dobre wiadomości. Kolejna siedziba Hochbergów, druga co do ważności po Zamku Książ, odzyska swoją świetność.
Pałac w Roztoce ma też swoje tajemnice, które być może przy okazji doczekają się wyjaśnienia. Podczas wojny stał się składnicą dzieł sztuki zwożonych z zagrożonych działaniami wojennymi terenów. Obiekt wytypował słynny dolnośląski konserwator zabytków Günther Grundmann. Trafiły tutaj cenne eksponaty z Wrocławia i Berlina. Później przeniesiono też część zbiorów z Zamku Książ.

Roztoka to rodowa siedziba słynnej rodziny Hochbergów, właścicieli licznych majątków na tych terenach. Pojawili się oni na Śląsku na początku XIII wieku. Ich siedzibą rodową był zamek Książ, który wybudował piastowski książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy. Najbardziej znaną przedstawicielką rodu jest ostatnia właścicielka zamku księżna Daisy, której postać popularyzuje fundacja nazwana jej imieniem.

Mateusz Mykytyszyn: - Księżna Daisy reprezentowała linię książańsko-pszczyńską rodziny Hochbergów. To była linia książęca. Istnieje jeszcze druga linia Hochbergów, hrabiowska, wywodząca się właśnie z Roztoki.

Źródło: Gazeta Wyborcza, red. Agnieszka Dobkiewicz, 29 listopada 2017 r.

 

   

   

   

 

 

do góry  |