WIADOMOŚCI

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych  

A A A

28.02.2019

  

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w całej Polsce przygotowano mnóstwo wydarzeń i uroczystości. Bądźmy tego dnia z żołnierzami wyklętymi i przypominajmy młodym pokoleniom o tym, że idee patriotyczne należy godnie pielęgnować. 

 

To jest dziedzictwo, które nas zobowiązuje. Niech ten dzień będzie wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy i przywiązania do tradycji niepodległościowych oraz za krew przelaną w obronie naszej ojczyzny.

Żołnierze Wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie ojczyzny, walcząc o wolność, prawo stanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych, z bronią w ręku przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Byli bezwzględnie zwalczani przez władze komunistyczne przy użyciu regularnych oddziałów wojska, milicji i aparatu bezpieczeństwa, ściśle współdziałających ze stacjonującymi w kraju siłami sowieckiej Armii Czerwonej i NKWD. Pomimo ogłaszanej amnestii, ujawniający się żołnierze i działacze byli nadal prześladowani i skazywani na karę śmierci bądź karę długoletniego więzienia. W 1989 r. szykany spotykały weteranów podziemia i ich rodziny, a prawda historyczna o Niezłomnych była fałszowana. Dopiero wolna Polska przywróciła im dobre imię i cześć.

W Gminie Dobromierz, w sobotę 2 marca odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który wystartuje z terenu przy Szkole Podstawowej w Roztoce o godzinie 15.00.

Zgłoszenia i odbiór pakietów startowych od godziny 14.30. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 668 041 201.

 

  

do góry  |