WIADOMOŚCI

Dożynki już za nami

A A A

30.08.2017

  

Niech tego chleba nie zabraknie nigdy i nikomu w naszej gminie i w całym kraju – powiedział wójt Jerzy Ulbin do licznie zgromadzonych uczestników Dożynek Gminnych w Roztoce.
Święto Plonów to dla wszystkich rolników czas wyjątkowy. Po całorocznej trudnej i ciężkiej pracy, po zebraniu ostatnich kłosów zboża, przychodzi moment podziękowania za zbiory.

Tegoroczne obchody Gminnego Święta Plonów, których gospodarzem było Sołectwo Roztoka, odbyły się na miejscowym boisku sportowym, a towarzyszyła im wspaniała pogoda, radosna atmosfera, liczne atrakcje, a co najważniejsze licznie zgromadzeni mieszkańcy naszej gminy oraz ich goście.

Przygotowania do tego ważnego dla rolników wydarzenia trwały od kilku tygodni. Mieszkańcy Roztoki z dużym zaangażowaniem włączyli się w organizację tej uroczystości. W sobotę, 26 sierpnia br. witano wszystkich przybyłych gości pięknymi kolorowymi dekoracjami, które zdobiły wiejskie posesje.

Pierwszym punktem bogatego programu było przejście barwnego korowodu, któremu przewodniczyli starostowie dożynek: Elżbieta Kubusiak i Michał Matkowski, w asyście Zespołu ,,Krąg”, gminnych zespołów folklorystycznych ,,Dobromierzan” i ,,Czerwonych Róż” oraz delegacji sołeckich z pięknymi wieńcami.

Starostowie zgodnie z tradycją przekazali bochen dożynkowego chleba w podzięce za zbiory i z prośbą o odprawienie Mszy Świętej dziękczynnej za zebrane plony, za zdrowie i pomyślność rolników i ich rodzin. Polowej Mszy Świętej przewodniczył ks. Dziekan Wiesław Pisarski. Kazanie wygłosił Ojciec Duchowny Dekanatu Bolków Piotr Szajner, który zwrócił uwagę na to, jak w dzisiejszych czasach, mimo wielu przeciwności, nadal jest się z czego cieszyć i za co Bogu i ludziom dziękować.

Po Eucharystii głos zabrał wójt Jerzy Ulbin, który podkreślił symbolikę gminnego Święta Plonów. Przypomniał, że tak dawniej, jak i dziś, dożynki są ważnym wydarzeniem, które świadczy o trudnej pracy rolnika i o randze tego zawodu, dzięki czemu na stoły naszych domów codziennie trafia chleb.

Swoją obecnością zaszczycili nas: rolnicy, mieszkańcy Gminy Dobromierz, poseł na Sejm RP Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, poseł na Sejm RP Izabela Mrzygłocka, w imieniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Krystian Ulbin – pełnomocnik Marszałka ds. Młodzieży, radni powiatowi: Violetta Chorąży i Edmund Staniewski, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy Adam Pilch, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy Monika Bieżyńska, przewodniczący Dolnośląskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych ,,Solidarność” Marian Dembiński, burmistrz Bolkowa Jarosław Wroński, wójt Marcinowic Władysław Gołębiowski, wójt Wądroża Wielkiego Elżbieta Jedlecka, wójt Czarnego Boru Adam Górecki, kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Świdnicy Urszula Dembińska, przedstawiciele duchowieństwa: dziekan Dekanatu Bolków ks. Wiesław Pisarski, dziekan Dekanatu Świebodzice ks. Józef Siemasz, ks. Piotr Szajner, ks. proboszcz Parafii w Roztoce Sylwester Kawa, ks. proboszcz Parafii w Dobromierzu Andrzej Walerowski, kierownik Posterunku Policji w Dobromierzu Małgorzata Bielawska, prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Zbigniew Zieliński, przewodnicząca Rady Gminy Aleksandra Luks, radni i sołtysi Gminy Dobromierz, kierownicy jednostek organizacyjnych i dyrektorzy szkół, honorowi Obywatele Gminy Dobromierz – Julia Kołosowska i Czesław Koza, przedstawiciele organizacji pozarządowych, klubów sportowych, Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych.

Na scenie wystąpił zespół folklorystyczny ,,Dobromierzanie” oraz Zespół Tańca Narodowego ,,Krąg” ze Świdnicy. O pokaz staropolskiego obrzędu żniwnego zadbali mieszkańcy Roztoki Tomasz Ochrombel i Robert Kucharczyk.
Dożynki, jako zwieńczenie żniw i podsumowanie całorocznego trudu rolnika to doskonała okazja do tego, aby wyróżnić tych, dzięki którym korzystamy z płodów ziemi. Z tego powodu Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał odznaki honorowe ,,Zasłużony dla Rolnictwa”, dla: Elżbiety Kubusiak, Michała Matkowskiego, Stanisława Nitarskiego, Daniela Szewczyka, Czesława Burdzy, Jana Ciepielowskiego i Jarosława Ficy.

Dożynki były doskonałą okazją do zaprezentowania przez sołectwa produktów lokalnych. Wśród twórczości naszych mieszkańców z pewnością na największą uwagę zasługiwały przepiękne wieńce dożynkowe. Tradycyjnie więc, jednym z głównych punktów dożynek był konkurs na ,,Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Każdego roku budzi on wiele emocji z racji przygotowań do wykonania symbolu tego święta. Jury zadecydowało o przyznaniu I miejsca sołectwu Roztoka. Drugie miejsce zdobył wieniec z Dzierzkowa, a trzecie z Jugowej. Statuetkę i kosze prezentowe ufundował wójt Jerzy Ulbin.

Nagroda główna za „Dożynkowy wypiek” powędrowała do Doroty Dymek, drugie miejsce zajęła Agnieszka Gniewek, a trzecie Elżbieta Kubusiak. Wyróżnienie za pyszne ciasto otrzymali mieszkańcy Godzieszówka.

Najciekawiej swoją posesję ozdobiła Krystyna Litwin, która zajęła pierwsze miejsce, drugie zdobyła Monika Radom, zaś trzecie Marzena Jutkiewicz. Wyróżnienie otrzymali Anna Skowron i Daniel Szewczyk. Nagrody w konkursach ufundowali: wójt Jerzy Ulbin, przewodnicząca Rady Gminy Aleksandra Luks, wiceprzewodnicząca Rady Agata Ślęzak, wiceprzewodniczący Rady Leszek Sokalski, Rada Sołecka wsi Roztoka.

Dożynkowej uroczystości towarzyszyły liczne występy artystyczne. Swoje umiejętności zaprezentowały dzieci z Małego Przedszkola, zespół taneczny ,,Energie Dance” ze Szkoły Podstawowej w Roztoce, zespół taneczny ,,Fire Dance” ze Szkoły Podstawowej w Gniewkowie oraz zespół folkolorystyczny ,,Czerwone Róże”. Zaprezentowane zostały pojazdy strażackie. Odbył się również pokaz karate i konkurs strzelecki.

Na najmłodszych czekały liczne konkursy, zawody sportowe, warsztaty artystyczne. Zarówno najmłodsi uczestnicy festynu, jaki i trochę starsi, korzystali z atrakcji wesołego miasteczka: dmuchańców, suchego basenu z piłeczkami, zabaw UFO, czy basenu z kulami wodnymi.

W trosce o zdrowie naszych mieszkańców wspólnie z radną Powiatu Świdnickiego Violettą Chorąży, Starostwem Powiatowym w Świdnicy, Gmina Dobromierz przeprowadziła akcję profilaktyczną w kierunku osteoporozy. Podczas dożynek można było bezpłatnie skontrolować stan swoich kości i skorzystać z konsultacji lekarskiej. Stacja „Caritas” zajęła się badaniem poziomu ciśnienia, cholesterolu i cukru, zaś kompleksową opiekę medyczną zapewnił WOPR w Wałbrzychu.

Swoje stoisko z broszurami informacyjnymi dla rolników oraz konkurs z nagrodami o bezpiecznej pracy w rolnictwie zorganizował KRUS Świdnica.

Gwiazdą wieczoru był zespół ŁUKASH, który porwał do zabawy licznie zgromadzoną publiczność. Zabawę taneczną przy muzyce zespołu Dobrobeat uświetnił pokaz sztucznych ogni.

Uczestnicy dożynek mogli skosztować wielu pyszności. Były pierogi, frytki, pajda chleba ze smalcem, hot-dogi, hamburgery, grochówka. Zwolennicy słodkości zostali bogato ugoszczeni pysznymi domowymi ciastami i aromatyczną kawą. Były stoiska z lodami, napojami chłodzącymi, zabawkami, produktami lokalnymi.

Wójt Gminy Dobromierz dziękuje wszystkim za podjęcie trudu organizacji tegorocznych Dożynek Gminnych. Szczególne podziękowania kierujemy do mieszkańców Roztoki za zaangażowanie oraz piękne udekorowanie posesji. Dziękujemy starostom dożynek: Elżbiecie Kubusiak i Michałowi Matkowskiemu, sołtys Agnieszce Kucharczyk i Radzie Sołeckiej, radnym Roztoki: Bronisławowi Ficy, Edwardowi Rajcy i Marianowi Brodzie, Grupie Odnowy Wsi, KGW, Radzie Parafialnej, Fundacji „Dobrego Startu”, OSP, dyrekcji, pracownikom i uczniom szkół w Roztoce i Gniewkowie za znakomitą współpracę i wszechstronną pomoc.

Dziękujemy zastępcy dyrektora GOKSiR Jerzemu Limbergerowi i pracownikom tej instytucji oraz pracownikom Urzędu Gminy Dobromierz.

Za wsparcie finansowe składamy podziękowania: prezesowi RSP Jugowa Zbigniewowi Zielińskiemu, pani Grażynie Hyżyńskiej – Przerób Kamienia Export-Import, panu Józefowi Suchorzewskiemu oraz panu Piotrowi Ślęzakowi za dożynkowe bochny chleba.

Jak widać zaangażowanie wszystkich grup społecznych jest gwarantem sukcesu i przynosi wiele satysfakcji. Z pewnością 26 sierpnia z sentymentem będzie wspominany przez mieszkańców Roztoki, a gościom, którzy licznie odwiedzili sołectwo, wpisze się w pamięć jako miejsce gościnne i kultywujące staropolskie zwyczaje.

 

 

do góry  |