WIADOMOŚCI

Nie zapomnij o rozliczeniu PIT

A A A

27.04.2017

  

Tradycyjnie końcówka kwietnia to czas wzmożonego ruchu w Urzędach Skarbowych w związku kończącym się terminem na złożenie deklaracji PIT za ubiegły rok. Ostateczny termin rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2016 rok to 2 maja 2017 r. (30 kwietnia wypada w niedzielę, 1 maja to Święto Pracy).

 

Za brak deklaracji podatkowej grozi grzywna wynosząca do 720 stawek dziennych lub kara więzienia. Maksymalne konsekwencje poniosą osoby narażające skarb państwa na znaczne szkody.

Jeśli natomiast kwota ta nie przekracza pięciokrotności płacy minimalnej (czyli obecnie 5 x 2 tys. zł) to brak zeznania zostanie zaklasyfikowany jako wykroczenie skarbowe. Grozi za nie kara, która także zależy od wysokości płacy minimalnej. Może ona wynieść od jej 1/10 do jej 20-krotności. Oznacza to, że minimalna grzywna to obecnie 200 zł zaś maksymalna wynosi 40 000 zł. Spóźnialscy powinni jak najszybciej złożyć brakujące zeznanie. Pozwoli to zminimalizować karę lub nawet jej uniknąć, gdyż każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Zdecydowanie złą taktyką jest liczenie, że urząd o nas zapomni.

 

 

do góry  |