WIADOMOŚCI

Jak czytaMY w szkole w Dobromierzu

A A A

08.03.2017

  


"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła."
                       /Wisława Szymborska/

O tym, że we współczesnym świecie książka często przegrywa z telefonem, komputerem czy tabletem, nie trzeba przypominać. Warto jednak powalczyć wszelkimi sposobami o każdego czytelnika. Jak to uczynić - chwalą się uczniowie z Dobromierza, których w niezwykłą podróż, oczywiście z książką, zabrała Katarzyna Stefańczyk.

Za pośrednictwem Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego uczniowie klas 4-6 zostali uczestnikami projektu edukacyjnego "Między nami czytelnikami" mającego na celu promocję czytelnictwa wśród uczniów poprzez skłonienie ich do refleksji nad literaturą. Zadania są tak opracowane, żeby zachęcić uczniów do mówienia o książkach, komentowania ich treści i wzajemnego przekonywania do przeczytania ciekawych książek.

Rozgrywka w roku szkolnym 2016/2017 ma 3 etapy. Na każdym z nich uczniowie wykonują wyznaczone zadania związane z książkami albo szerzej - z czytaniem.

Właśnie zakończyliśmy wykonywanie zadania 2. pod intrygująco brzmiącym tytułem "Miksujemy". Powstały trzy przewrotne inscenizacje, łączące w sobie bohaterów różnych utworów. W "Misiowym kwarteciku" czwartaki umieściły Uszatka, Paddingtona, Baloo i Kubusia Puchatka, a wszystko z muzyką "Czerwonych Gitar" w tle. Oczywiście w piosence "Pluszowe niedźwiadki".

"XII prac Heraklesa według Brzechwy" przygotowali uczniowie klasy 5, a szóstoklasiści stworzyli scenariusz przedstawienia, który ma oswoić młodszych kolegów z epopeją narodową Adama Mickiewicza, poprzez wprowadzenie baśniowych postaci. Tak powstała inscenizacja "Czerwony Kapturek z wizytą w Soplicowie".

Wszystkie przedstawienia zostały sfilmowane na potrzeby projektu. Zapraszamy do ich oglądania pod linkami:

Życzymy niezapomnianych wrażeń i zapraszamy do miłej lektury, oczywiście.

 

   

   

 

do góry  |