WIADOMOŚCI

Warsztaty kulinarne

A A A

01.03.2017

  

10 lutego br. roku dwunastu uczniów i opiekun z Zespołu Szkół w Roztoce przyjechało do Pustelnika, aby wziąć udział w warsztatach kulinarnych. Po zajęciu pokoi i rozpoznaniu teren przystąpili do zarabiania ciasta na pizzę.

Każdy, według własnego uznania, doprawiał swoje dzieło. Było pysznie. Zaraz potem świeżutka, pachnąca śmietana stała się masłem. Nie była to lekka praca, ale wyrzeźbiła pięknie mięśnie. Było coś dla ciała i nie zabrakło też dla ducha. Zajęcia z yogi. Powitali słońce. Przeszli przez las pełen dzikich zwierząt, aby na koniec jako lwy, dać upust swojej złej energii.

Wczesnym rankiem zjedli śniadanie i zabrali się za następne przedsięwzięcie. Pieczenie chleba. Nie zabrakło również ogniska i pieczenia kiełbasek. Spacer do lasu z psami był nie lada wyczynem. Mróz, śnieg i oszronione drzewa.

Uczniowie grali w tenisa stołowego, gry planszowe, karty. Pomagali sobie nawzajem, dbali o porządek i pokazali się jako zintegrowana, fajna grupa. Nie korzystali z telefonów komórkowych. Bo i po co? Nie było na to czasu. Żal było wracać. 

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 

 
  

do góry  |