AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

 

Trwa szacowanie szkód spowodowanych suszą
28.07.2006

W Gminie Dobromierz trwa szacowanie szkód wyrządzonych przez trwającą od wielu tygodni suszę. Do chwili obecnej komisja zweryfikowała ponad 1 300 hektarów upraw zgłoszonych przez rolników.

Komisja do tej pory oszacowała ok. 70 % zgłoszonych przez rolników strat. Komisja została powołana zarządzeniem Wójta Gminy Dobromierz w uzgodnieniu z Wojewódzką Komisją Rejonową do spraw klęsk żywiołowych.

   

Komisja w sprawdzonych do tej pory uprawach oszacowała straty:

  • pszenica - od 30 do 45% - w zależności od położenia i jakości gleby,
  • zboża jare (jęczmień, owies) - od 40 do 60 %,
  • rzepaki - 30 %,
  • kukurydza - od 30 do 50 % - w jej przypadku jest bardzo duże zróżnicowanie w stratach,
  • buraki cukrowe - 50 % - w tym przypadku sytuacja jest najgorsza, gdyż zgodnie z umową buraki mają być dostarczone do cukrowni 25 września, co nawet przy bardzo obfitych opadach deszczu nie pozwoli roślinom na odbudowanie masy korzeniowej.

Rolnicy, którzy ucierpieli w wyniku suszy mogą składać wnioski w celu potwierdzenia strat przez komisję w sekretariacie Urzędu Gminy Dobromierz. Wniosek taki powinien zawierać informację o powierzchni i rodzaju upraw, ich położeniu oraz przybliżonej wartość strat.
Ostatecznych wyników pracy komisji, co do ilości procentowej i szacunkowej wartości strat można się spodziewać około 2 sierpnia br.

 


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  2004 (C)  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER