AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

 

Aby nikt nie zapomniał
22.05.2006 

19 maja 2006 roku w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Dobromierzu uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą deportację Polaków na Sybir.

Z inicjatywy Marii Wysoczańskiej, Stanisławy Bloch i Mikołaja Bazuna z Koła Sybiraków w Dobromierzu wykonano i wmurowano w przedsionku kościoła tablicę upamiętniającą wywiezienie na Syberię wielu tysięcy Polaków.

Uroczystość odsłonięcia tablicy rozpoczęła Msza Św. w intencji żyjących i poległych Sybiraków, którą odprawił ksiądz Tomasz Galik. Następnie wszyscy przybyli na uroczystość zebrali się w przedsionku kościoła, gdzie odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali pomysłodawcy przedsięwzięcia, a ksiądz Tomasz poświęcił tablicę. Z pośród przybyłych gości głos zabrali: Stanisław Sznajder i Stanisława Bloch oraz Wójt Gminy Dobromierz Maria Jaworska. Wszyscy podkreślili, iż nie można pozwolić zapomnieć młodym pokoleniom o tym co przeszli Polacy, którzy zostali zesłani na Syberię, w jakich warunkach przyszło im tam żyć i ilu z tego zesłania już nie powróciło do Ojczyzny.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele: Wojewódzkiego Związku Sybiraków z Wałbrzycha z prezesem Stanisławem Sznajderem, dziesięciu przedstawicieli Koła Sybiraków ze Świebodzic wśród, których był prezes Tadeusz Fedorowicz, prezes Koła Sybiraków z Paszowic Aleksander Pieniążek oraz członkowie Kół Sybiraków z Gminy Bolków i Dobromierz.

   
 
   
 
   
 
   
 

 


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  2004 (C)  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER