AKTUALNOŚCI
 

Wiadomości 

 

60-lecia OSP w Dobromierzu
04.05.2006 

W tym roku mija 60 lat od kiedy istnieje Ochotnicza Straż Pożarna w Dobromierzu, z tej okazji w dniu 6 maja odbędą się uroczyste obchody 60-lecia OSP w Dobromierzu. Obchody rozpoczną się Mszą Świętą w kościele pw. św. Piotra i Pawła o godzinie 12:30. Po mszy wszyscy zaproszeni goście przejdą w procesji na plac przy ulicy Ogrodowej, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości rocznicowych.

W programie estradowym przewidziano:

  • program artystyczny w wykonaniu dzieci ze szkoły podstawowej w Dobromierzu
  • występ wychowanków PDPS Jaskulin
  • występ zespołu folklorystycznego "Olszanie"
  • program estradowy dla dzieci
  • biesiadę z zespołem "Luzacy"
  • "Karkonoscy Stompersi" - jazz tradycyjny
  • zabawa nocna przy zespole muzycznym "Power One"

Ponadto organizatorzy przewidzieli dla wszystkich uczestników poczęstunek: grochówkę i pajdę chleba ze smalcem. W organizację imprezy oprócz samych ochotników włączył się także GOKSiR Dobromierz.

 

60 lat OSP Dobromierz

Jednostka OSP Dobromierz powstała w maju 1945 roku jeszcze w miasteczku Wysoka Góra (od grudnia 1947 już wieś Dobromierz). Jednym z założycieli był ówczesny Burmistrz Julian Ozgowicz. Początkowo liczyła 30 członków (sami mężczyźni), napływowych osadników ze wschodnich terenów Polski. Pierwsze władze to: Prezes Zygmunt Księżuk i Naczelnik Bronisław Czerski. W posiadaniu strażaków były poniemiecka remiza z wieżyczką, sikawka konna i dwukołowa drabina mechaniczna.

W 1948 roku powstała pierwsza żeńska drużyna samarytańsko-pożarnicza.
W 1955 roku w nagrodę za zdobycie I miejsca w Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych OSP Dobromierz otrzymała samochód pożarniczy STAR 25. Z uwagi na jego posiadanie dobromierscy strażacy brali udział w większych akcjach ratowniczych w kraju, m.in.

  • w 1968r. - gaszenie pożarów lasów koło Bolesławca i Zielonej Góry,
  • w 1971r. - gaszenie pożaru Rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach,
  • w 1992r. - gaszenie pożaru lasów koło Kuźni Raciborskiej.

W 1972 roku - OSP Dobromierz wzięła udział w II Krajowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych, a w maju tego roku otworzono nową strażnicę w miejscu poniemieckiej.

W 1975 roku za zasługi w ochronie przeciwpożarowej społeczeństwo ufundowało jednostce sztandar.

W 1986r. rozbudowana została remiza, w takim stanie (po remontach) jest do dziś.

W 1991 roku strażacy otrzymali samochód STAR 266, który posiadają w użytkowaniu do dziś.

W kwietniu 1995r. OSP Dobromierz włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a w 1999r. jednostka otrzymała nowy samochód LUBLIN z przeznaczeniem do ratownictwa technicznego.

Obecnie OSP Dobromierz liczy 55 członków, funkcję Prezesa pełni Łukasz Gajek, a Naczelnika Jan Wysoczański, kierowca Henryk Olczak jest na etacie gminy. Baza lokalowa to remiza z trzema boksami garażowymi, świetlica i zaplecze socjalno-dyżurne. W użytkowaniu dobromierska straż posiada dwa samochody (średni i lekki) oraz wiele sprzętu specjalistycznego, w tym do ratownictwa drogowego i pomocy przedmedycznej. Średnio 60 - 80 razy w roku wyjeżdża do akcji ratowniczych.

W czasie tych 60-ciu lat istnienia jednostki OSP w Dobromierzu kilka pokoleń strażaków walczyło z żywiołami w licznych akcjach ratowniczo- gaśniczych, odnosiło sukcesy w zawodach sportowo-pożarniczych i uczestniczyło w życiu lokalnej społeczności kontynuując szlachetne tradycje zgodnie ze strażackim hasłem "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek".

 


 

 

do góry  |

Oficjalny serwis Urzędu Gminy w Dobromierzu  2004 (C)  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER